За да влезете в конкретна галерия, кликнете или върху оцветените в син цвят думи към описанието
или на снимката отстрани на текста.
Благодарим Ви, че сте с нас!
На територията на страната ни са открити изключително много археологически обекти. Някои от тях са все още в процес на проучване. Сред цивилизациите и народите населявали нашите земи най-голямо наследство като светилища, гробници и други обекти имаме завещано от траки, римляни, византийци и гърци.
Бъдете с нас за да посетите и Вие най-интересните места!
# 1 Беглик таш
„Беглик таш“ е едно от най-големите мегалитни светилища на траките в България. Разположен е на отстояние от около 5 км от град Приморско. Предполага се, че наименованието му идва от турските думи "беглик" (данък в натура) и "таш" (камък). Светилището е било обект на изследвания от братя Шкорпил, проф. Александър Фол и редица други археолози, като се смята че е действало близо 20 века, започвайки още от 15 в. преди новата ера.
От него можете да посетите красивите заливи "Зигра" и "Света Параскева".
# 2 Антична крепост на нос "Свети Атанас" - гр. Бяла
Античната крепост се намира на 3 км южно от гр. Бяла. Окрита е през 2009 г. Свързва се с тракийска цивилизация, населявала нашето Черноморие. Тя е била свещено място за поклонение в периода от 4 - ти в. пр. Хр. до 3 -ти в. сл. Хр. С течение на времето там се развиват винопроизводство, занаяти, търговия, което я превръща в значимо пристанище и укрепление за района. От 5 -ти до 6 -ти в. е раннохристиянска епископия, която е включвала базилика, кръщелни, жилища, хранилище и кладенец за светена вода. През 614 г. е опожарена и изоставена в резултат на аваро-славянско нашествие.
Не забравяйте, че в близост можете да посетите и природния феномен "Белите скали", за който има статия в страницата на нашия блог.
# 3 Мегалит над с. Бузовград
„Мегалитът“ е разположен до село Бузовград, община Казанлък. Смята се, че е представлявал древно светилище, изградено в периода 18 в. – 16 в. преди новата ера. Състои се от скални образувания с изсечен отвор с височина около 1,80 м. В района на светилището са открити трон и жертвеник. Предполага се, че по предназначение е използван за култови ритуали и погребения, но според учените освен с поклоническа цел, мегалитът е бил военна наблюдателница и комуникационна точка.
Важно: За да стигнете до мегалита, поемете по изградената екопътека. В центъра на селото има указателни табели. Със среден ход, разстоянието се изминава за около 1 час.
# 4 „Мишкова нива“, гр. Малко Търново
„Мишкова нива“ се намира в близост до границата с Турция в района на гр. Малко Търново. Представлява археологически комплекс, включващ тракийско светилище, куполни гробници, крепост (на връх Градище – най-високият връх в Странджа в страната), древни рудници и римска вила. Предполага се, че комплексът е бил изграден в периода 5 в. – 3 в. преди новата ера.
Несъмнено най-атрактивен за посещение обект в светилището е куполната гробница. На входа му е имало голям триъгълен фонтон (изложен в музея в гр. Малко Търново) с изображение на щит и копие, а между тях две човешки длани. Впечатление правят добре запазените каменни блокове, пода и стените на куполната гробница. Непосредствено до светилището има наблюдателна площадка за по-добра видимост и обзор на района.
Важно: Понеже „Мишкова нива“ се намира в погранична територия, преди да я посетите трябва да се регистрирате в „Гранична полиция“, която се намира до гр. Малко Търново.