За да влезете в конкретна галерия, кликнете или върху оцветените в син цвят думи към описанието
или на снимката отстрани на текста.
Благодарим Ви, че сте с нас!
На територията на страната има много църкви и храмове, запазени още от византийско време. Със своя архитектурен план и интериор впечатляват и по-съвременните църкви и манастири. В исторически план през 864 г. по времето на цар Борис I Михаил България приема християнството за официална религия и оттогава до наши дни в страната се изповядва източното православие.
Бъдете с нас за да се полюбувате на едни от красивите свети и духовни центрове на България!
# 1 Потопената църква
Църква "Свети Иван Рилски" край язовир "Жребчево", е известна още и като "Потопената църква". Тя е разположена в село Запалня, което е потопено през 1965 г. при изграждането на язовира. Местността е изключително живописна и е достъпна с автомобил. Най-подходящото време за посещение е лятото.
Имайте предвид, че пролетта църквата е частично потопена поради обилните валежи и топящия се сняг!
# 2 Устремски манастир „Света Троица“
Манастирът е действащ женски манастир и е разположен на 20 км от гр. Елхово. Предполага се, че е основан по време на Втората българска държава в периода 11 в. - 12 в. Обявен е за паметник на културата, а земите около него за природна забележителност. През 18 в. – 19 в. манастирът е бил убежище за хайдути (закрилници на българите срещу османското робство) като Индже войвода, Кара Кольо, Вълчан войвода, Кара Добри и други. Оттам идва и другото име на манастира – “Хайдушки”. Интересен факт е, че под олтара на църквата в манастира е запазено скривалище за хайдутите.
Недалеч от манастира се намира пещера до която се стига по тясна и на места стръмна пътека. Тя също се е ползвала за укритие на хайдутите.
# 3 Соколски манастир „Успение Богородично“
Соколският манастир е разположен в местността „Соколова пещера“ в близост до гр. Габрово по горното течение на река Янтра. Основан е през 1833 г. от Йосиф Соколски. Към днешна дата е действащ женски манастир, като от създаването си до преди 1959 г. е бил мъжки. През периода на Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) е бил военна болница, а преди това убежище намира тук Васил Левски (Българския апостол на Свободата).Манастирът има музей – малка експозиция, посветена на националноосвободителната борба срещу османското робство. Легенда гласи, че в памет на загинали четници е изградена чешмата с осем чучура в двора на духовната обител от известния български майстор Колю Фичето.
Интересно: В близост до манастира можете да посетите етнографския музей на открито „Етъра“ и да се докоснете до българския бит, култура и занаятчийство.