За да влезете в конкретна галерия, кликнете или върху оцветените в син цвят думи към описанието
или на снимката отстрани на текста.
Благодарим Ви, че сте с нас!
Историята на България обхваща основно пет периода: Праисторически, Античност, Средновековие, Османско владичество и Съвременна история. Първата българска държава обхваща периода от 681 г. до 1018 г. Второто българско царство е от 1185 г. до 1396 г., а третата българска държава води своето начало от 1878 г. с освобождението от османско робство след приключване на Руско-турската освободителна война. Освен, че е една от най-старите европейски държави и е единствената, която не е променяла името си:
- България никога не е губила знаме в битка.
- В страната е намерено най-старото златно съкровище.
- Древният български календар е обявен за най-точен в света от Юнеско през 1976г.
Бъдете с нас за да научите още интересни факти и места свързани с историята на България!
# 1 Парк-музей „Шипка“
Разположен на връх Св. Никола (1326 м.н.в.) в Стара планина, каквото и да се каже за паметника на свободата „Шипка“ ще бъде малко! Тук се е състояла една от решителните битки за освобождението на България – т.нар. Шипченска епопея, поредица от ожесточени и най-тежки сражения на Българското опълчение от 9 до 13 август 1877 г. срещу османското владичество. Всяка година на 3 март (националният празник на България) хиляди българи идват и отдават почит на загиналите за освобождението.
Строителството на паметника започва през 1922 г. и приключва 1930 г. Средствата за изграждането му са събрани от дарения. Представлява голяма кула от доломит с форма на пресечна пирамида и с височина около 31 метра. В него е разположен музей, разказващ за историята на събития.
Интересно: Парк-музеят е част от националния парк-музей „Шипка - Бузлуджа“ – уникален исторически и архитектурен резерват. Възползвайте се от възможността да посетите и Бузлуджа – най-големият монумент от времето на комунизма в България, но с уникална и много интересна архитектура.
# 2 Паметникът на Бузлуджа
Паметникът е най-големият монумент свързан с отминалото време на комунизма в страната ни. Той е част от Националния парк-музей „Шипка - Бузлуджа“. Издигнат е през 1981 г. на връх „Хаджи Димитър“ (предишното име на върха е Бузлуджа). Именно там през 1868 г. четата на Хаджи Димитър (един от най-известните български войводи) се сражава с турските воиски. В неравния бой загива както той, така и неговите четници.
Изключително интересна е архитектурата на паметника. Тя представлява куполна сграда със 70 метров двоен пилон. Особено впечатление правят и уникалните мозайки в монумента, които не са достъпни за посетители към днешна дата поради реставрационни дейности. През последните няколко години Фондация „Проект Бузлуджа“ се ангажира активно за консервацията и възстановяването на паметника. За тази цел освен финансиране чрез проекти, фондацията организира и ежегодно фестивал като място за култура, изкуство и история. Средставата, които се събират от събитието са с образователна и туристическа цел във връзка с паметника.
Интересно: От Бузлуджа можете да се отправите и към парк – музей „Шипка“ по свързващия двата обекта асфалтиран път. Имайте предвид обаче, че на места е с неравности и трябва да бъдете внимателни.