За да влезете в конкретна галерия, кликнете или върху оцветените в син цвят думи към описанието
или на снимката отстрани на текста.
Благодарим Ви, че сте с нас!
България е страна с концентрация на населението основно в големите областни градове, които освен бързината на ежедневието притежават и своя чар. Тази подстраница обаче има за цел да Ви запознае с малките и уютни селца, като повечето от тях са свързани с нашата история. Ще Ви покажем също и градове от културно и историческо значение за страната ни.
Бъдете с нас и преоткрийте България!
# 1 Село Долен
Село Долен е културно-исторически резерват, разположен в Западните Родопи. Населението наброява около 320 жители, сред които има християни и мюсюлмани. Селото е наследник на стари тракийски махали и е разположено на древен римо-тракийски път.
Долен е популярно още и с т. нар. "Доленско пеене на високо", известно като "шестото" българско нематериално наследство и е вписано официално в представителния списък на ЮНЕСКО.
#2 Национален архитектурен резерват - Жеравна
Жеравна е разположена в Югоизточна България, община Котел с надморска височина между 600 – 680 метра. Има две предположения за произхода на името. Едното е от птицата жерав, а другото от старославянския корен на думата воденица. От 1964 г. Жеравна е обявена за национален архитектурен резерват. В селото има над 300 къщи и около 500 жители.
Сред забележителностите са – музеите на Йордан Йовков (български писател), Сава Филаретов (български просветен деец и общественик), Руси Чорбаджи (един от най-богатите и заможни жители на селото), църквата „Св. Николай“, Художествената галерия. По улиците освен къщи за гости ще намерите със сигурност и вкусни изкушения от местната кухня.
Интересно: От 2008 г. тук се провежда всяка година Международен фестивал на фолклорната носия, който става все по-популярен и посещаван както от българи, така и от чужденци.
#3 Ковачевица
От 1977 г. Ковачевица е обявена за архитектурно-исторически резерват в Югозападна България (Община Гърмен). Тя е разположена на близо 1000 м. н. в. в района на Западните Родопи. За първи път името на селото се споменава в османските регистри между 15 в. и 16 в., а през Възраждането е център за развитие на редица занаяти и просветно дело. Характерно за къщите с над 200 годишна история в Ковачевица са каменните зидове, керемидите от камък и дървените укрепления на по-горните етажи.
Според легендата името му идва от жената на един преселник ковач Марко – Гина Ковачевица. След неговата смърт, мъдрата му съпруга е била търсена отблизо и отдалеч за съвети и вероятно оттам идва и фразата „Отивам при Ковачевица“.
Интересно: Асфалтирният път по посока Гоце Делчев след около 10 км ще Ви отведе в друго интересно и китно автентично село – Лещен. Не пропускайте да посетите и него!